Medlemsmöte & Årsmöte 25/5

Den 25:e maj arrangerade Kooperativet Olja medlemsmöte och årsmöte. Kvällen inleddes med vårt hybrida medlemsmöte – med medlemmar som närvarade antingen fysiskt eller digitalt. Vi gick här igenom året 2022 i händelser, både vad som skett internt och förändringar i omvärlden och branschen. Kvalitets-och förbättringsarbete var på agendan och likaså framtidsplaner för Olja. Fokus låg såklart även på att få lyssna till vad våra medlemmar och legala företrädare hade för önskemål och funderingar. Sedan var det enligt tradition dags för smörgåstårta nere på Administrationen.  Där möttes alla av fint uppdukade bord med fika, blommor, dekoration och givetvis en sommarpresent. Kvällens sista aktivitet var Kooperativet Oljas årsmöte. Under mötet välkomnade vi två nya styrelseledamöter i styrelsen, Kjell Bjärenberg och Johan Ståhl. Vi vill tacka alla våra medlemmar för en fantastisk kväll fylld av viktig information, fina samtal och framför allt gemenskap i vårt alldeles egna kooperativ!